Hirdetés

2026. június 10. (szerda) Margit, Gréta

Bajai évforduló

2012. 04. 16. 9:39:34

1895. április 16-án született Baján Ernst Jenő orvos, Kossuth-díjas biofizikus, egyetemi tanár

Ernst Jenő egy kereskedőcsalád nyolcadik gyermekeként született. Baján, a ciszterci főgimnáziumban tanult, majd 1913-ban beiratkozott a budapesti egyetem orvosi karára. Tanulmányait az I. világháború kényszerűen szakította félbe, katonaként orosz hadifogságba is esett. Innen hazatérve folytatta tanulmányait, a Pécsi Tudományegyetemen szerzett diplomát 1923-ban.

Tudományos munkáját a Gyógyszertani Intézetben kezdte, az életműködések biofizikai törvényszerűségeit kutatta, amellyel elindította és megalapozta a hazai biofizikai kutatást. Az életműködések fizikai elemei című 1928-as értékezésével elnyerte a magántanári, majd 1935-ben a címzetes rendkívüli tanári címet. Ekkor már a pécsi egyetem orvosi fizikai intézetében dolgozott.

Munkája során szakmai vitába keveredett a Nobel-díjas Otto Mayerhoffal - az izom működése közben fellépő térfogatcsökkenés kimutatásával és pontos mérésével kapcsolatban. Az évekig tartó szakmai vita Ernst Jenő győzelmével ért véget. 1939-ben Szent-Györgyi Albert hívására Szegedre érkezett és laboratóriumában közösen dolgozták ki az izom biokémiai kutatásának programját.

A II. világháború utolsó éveiben megfosztották minden tudományos munkájától, munkaszolgálatosként hívták a mohácsi munkatáborba, ahonnan 1944 októberében megszökött. 1945-ben kinevezték a pécsi egyetem orvosi fizikai intézetének igazgatójává és egyetemi rendes tanárrá. Ernst Jenő az intézetét biofizikai intézetté szervezte át, így az lett az első magyar biofizikai kutatóhely, amelyet 1945-től 1971-ig vezetett.

1945-ben Ernst Jenőt a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjává választotta.

1961-ben alapító elnöke lett a Magyar Biofizikai Társaságnak, majd 1969-től haláláig annak tiszteletbeli tagja volt. Kezdeményezte a Nemzetközi Biofizikai Unió megalapítását, kétszer is a szervezet vezetőségének tagja volt. Tudományos eredményeit több mint 200 tudományos dolgozatban tette közzé. Írt biofizikai tankönyvet is, amelyből generációk tanulták a modern biofizika alapjait.

1948-ban és 1956-ban Kossuth-díjjal, 1965-ben Semmelweis-emlékéremmel, 1971-ben akadémiai aranyéremmel tüntették ki. A pécsi orvostudományi egyetem 1971-ben a Pro Universitate Emlékérem arany fokozatának adományozásával és 1980-ban díszdoktorrá avatásával ismerte el érdemeit.

(tezo)